BUSINESS COACHING - MUNKA, KARRIER, VÁLLALKOZÁS

LIFE COACHING - AZ ÉLET DOLGAI

Elismerésre méltó, ha a problémáinkat, elakadásainkat magunk akarjuk megoldani. Tény azonban, hogy ez önállóan nem mindig sikerül. Sokszor egyszerűen azért, mert nem tudunk nézőpontot váltani.

A megoldás mindig a Tiéd, de az ahhoz vezető úton jól jöhet egy támogató, aki arra is rávezethet, ami mellett esetleg magadtól elmennél... Ha a magánéletedben vagy vállalkozásodban tapasztalsz elakadást, alkalmazottként vagy vezetőként jobbítanál teljesítményeden, közérzeteden, szeretnéd, hogy jobban elfogadjanak a kollégák, beosztottak, keress bizalommal! 

MI A COACHING?

A coach a sportban az edző, amely analógia abszolút helytálló: az edző mindent igyekszik megtenni a játékos felkészültségéért, de nem lép pályára. A pálya a játékosé, az edző a partvonalról figyeli és támogatja.

Lapu Klára szervezetfejlesztési tanácsadó, coach, trénertől hallottam ezt a definíciót: "Profi beszélgetés, mely az ügyfél céljának elérését támogatja a számára elfogadható módon." Fontos szavak.

A Nemzetközi Coach Szövetség (ICF) megfogalmazása szerint: "A professzionális coaching olyan szakmai kapcsolat, amely abban segíti az ügyfelet, hogy kiemelkedő eredményeket érjen el akár a magánéletében, akár a munkájában, vagy a szervezetben, ahol dolgozik. "

Saját megfogalmazásomban a coach olyan, mint egy háttérzenész. A reflektorfény a frontemberé. De az ő fellépésének feltétele lehet egy (vagy több) profi háttérzenész jelenléte, akiknek nem a neve fontos, hanem a tudása. Az ő profi munkájuk segít elvezetni a reflektorfényben szereplő fellépőt (azaz az ügyfelet) saját sikereihez, amihez alapfeltétel a saját befektetett munkája is.

AMIT NEKED KELL TENNED A SIKER ÉRDEKÉBEN:

- Dönteni. Ennek felelősségét senki, így a coach sem vállalhatja át Tőled. A saját döntés meghozatalának élményét ne tagadd meg magadtól!

- A megbeszélt lépéseket végrehajtani. Azt a bizonyos gázpedált Neked kell megnyomnod, hogy el tudj indulni. Hiába a jó akcióterv, cselekvés nélkül nem lesz hatással az életedre. 

MIKOR TUDUNK EGYÜTT DOLGOZNI?

Ha Te hiszel abban, hogy lehet jobb, és engeded, hogy ebben én is megerősítselek. Lehet jobb a közérzeted, a munkád, az eredményeid,  kapcsolataid. Lehet jobban csinálni, lehet jobban haladni. Ha Te szeretnél minőségi életet, jól akarod magad érezni a bőrödben, és hajlandó is vagy ezért tenni. Ha mások jogos sikereit dicséretesnek tartod, és Te magad is törekszel a saját sikereidre.

Ha a problémákat megoldandó feladatnak tekinted, amikre lehet ráhatásod, akkor a megoldásban nagy valószínűséggel tudok segíteni Neked. 

MIKOR LEHET KÉTSÉGES A KÖZÖS MUNKA?

Nem jellemző, de nem is zárható ki, hogy Te nem hiszel önmagadban. Az önbizalmad növelhető, de ha egyáltalán nem bízol a saját erődben, és nem is fogadod el, hogy ezen változtatni lehet, akkor nehéz honnan kiindulnunk... Ha túl sokat figyelsz másokra, mert szerinted sikeresebbek nálad, akkor túl kevés fókusz jut saját magadra. Ha azt várod tőlem, hogy én oldjam meg a Te feladataidat, az a coaching elveivel ellenkezik. 

Ha a problémákat mindig magadon kívülállónak érzed, akkor a megoldásban nehéz segítenem Neked. Ha Neked sincs ráhatásod az életedre, nekem hogyan lehetne?

MIÉRT NEM ADOK TANÁCSOT NEKED?

Coach szakemberként nem adok tanácsot, ezt a protokoll sem engedné. Leginkább azért, mert az én tanácsom az én látásmódomat tükrözné, ahogyan én látom a Te problémádat. Lehetséges, hogy ilyenkor az én erőforrásaimat venném figyelembe a Tiéd helyett, az én tapasztalataimra épülne az, amit mondok, nem a Tiédre. Hiteles lenne így tanácsot adnom Neked? Valószínűleg nem. 

A legjobb megoldás a Te megoldásod a Te életedben. Talán sajnálnád, ha soha nem tudod meg, mi lett volna ez a megoldás, mert senki nem hozta ki belőled, hanem adott helyette egy készet. Hogy mennyit tanulsz abból, amit készen kapsz, és mennyit tanulsz abból, amit Te hozol felszínre... nos, ennek felismeréséről is szól a coaching. 

VAN EZ ALÓL KIVÉTEL?

Az összes szakmai tevékenységemet illetően van. 

Coachinghoz kapcsolódóan tipikus példa erre az álláspályázat, és azon belül a CV (önéletrajz) vagy a motivációs levél "feljavítása". Ma már többségében minden komoly álláskereső megfelelő formátumú, szerkesztésű anyaggal pályázik, de előfordul, hogy a megfogalmazás,  kiemelés, szelektálás terén nem a legcélravezetőbb a pályázat. Bármilyen jók is a képességeid, a szakmai tapasztalataid, képzettséged, ha ezt nem kommunikálod elég hatékonyan, hátrányba kerülhetsz. Ilyenkor együtt átdolgozzuk a fontos részleteket. 

Ezt a feladatot karrier tanácsadóként végzem.

Másik terület a sales mentoring, üzletfejlesztési tanácsadás, amikor én vagy azon csapattagok, akikkel együtt dolgozom, közvetlen tanácsokkal vezetnek Téged a jobb eredményekhez. 

HIDD EL, A SAJÁT ÉLETEDNEK TE VAGY A SZAKÉRTŐJE!

Hogy ezt megtapasztald, abban tudok én segíteni neked.