LIFE vs BUSINESS coaching

2022.06.07

Mindkét kifejezés általános használatban van, de vajon pontosan szétválasztható-e a két terület, és mindig tudjuk-e, mely kérdések melyik területhez tartoznak? 

Nézzük meg először a különbségeket:

A life coaching olyan támogató folyamat, melyben egy vagy több személy részére keresünk jobbító megoldásokat az élet általános területein. Ez lehet az önismeret, önértékelés, önszervező képesség, asszertivitás, önérvényesítés, párkapcsolat, szülő-gyermek kapcsolat, életvezetési kérdések köre, testi-szellemi jól-lét, illetve a különböző életszerepekkel való azonosulás, az azokban való teljesítmény fejlesztése. 

A business coaching elsősorban a munkahellyel, karrierrel, gazdasági szervezeten belüli pozícióval foglalkozik, körüljárva a nyújtott teljesítmény, a munkahelyi stressztűrő képesség javítás, a vállalaton belüli előmenetel, vagy az oldalirányú, szakterületek közötti karrierváltás lehetőségeit, támogatását. Cégek részére végzett (B2B) coaching esetén a szervezet működésének javítása, hatékonyságának növelése is lehet cél.

A business coachingon belül a karrier coaching segít felkészíteni a munkavállalót a munkavállalásra, interjúra, énmárka építésre, szakmai kompetenciáihoz való megfelelő állás és pozíció megtalálására. 

A középvezetői coaching a vezetői eredményesség növelésének lehet hatékony eszköze, mely nem szakmai ismereteket nyújt, hanem a vezetői szerepben való teljesítés, vagy a munka-magánélet egyensúly tekintetében ad támogatást. 

Az executive coaching elsősorban a vállalati felsővezetőknek biztosít támogatást, például az időmenedzsment, vezetői kompetenciák fejlesztése, beosztottak irányítása, ellenőrzése, motiválása terén.

A team coaching közös célmegállapodással, cselekvési tervvel, nyomonkövetéssel és az eredmények vállalati vezetők részére történő visszajelzésével dolgozik, egy vállalati team működését segítve.  

A változás menedzsment során az új célok definiálásán túl a végrehajtás, a szükséges erőforrások számba vétele, aktiválása kiemelkedő, de ugyanígy létfontosságú a változás szervezeten belüli elfogadottságának támogatása.

És melyek a hasonlóságok?

Bármilyen speciális coachingról legyen szó, minden esetben elsődleges a cél meghatározása, amiért tenni akarunk. Hogy ezt olyan lépésekkel tudjuk párhuzamba állítani, melyek elvezetnek a célhoz, részcélokat jelölünk ki, időhatárokkal. Majd kutatjuk az erőforrásokat, melyeket aktiválunk, hogy segítségükkel a lépések kivitelezhetőek legyenek. 

Amikor pedig konfliktuskezelésről, stressztűrésről, időgazdálkodásról, vagy a munka-magánélet egyensúlyáról beszélünk, nos ezek a fogalmak természetesen szintén megjelennek minden területen.

Végezetül egy ábra, mely jól szemlélteti a life és business coaching kiragadott témáinak összefüggéseit:

A kép saját illusztráció.

A tartalom kapcsán köszönet a Pro Bona Coaching & Training Centernek és Rusznák Péternek. 

Az eredeti, teljes terjedelmű anyagban társszerzőm volt Málovics Eszter.